W uroczystości  wziął udział burmistrz i zastępca  burmistrza Miasta i Gminy Końskie, członkowie Parafialnego Zespołu Caritas, członkowie Związku Żołnierzy Armii Krajowej Polskie Drużyny Strzeleckie oraz mieszkańcy Przybyszów.  Miejscowa młodzież przygotowała  wzruszającą część artystyczną tej uroczystości. 31 lipca 1953 roku dzieci z wioski podczas wypasania bydła rozpaliły ognisko, do którego został wrzucony niewypał.  Żadne z nich nie przypuszczało, że będzie to ostatnie ognisko w ich życiu. Zginęło 12 dzieci w wieku od 7 do 16 lat, jeden chłopiec stracił nogę, kilkoro cudem uniknęło śmierci oddalając się chwilę wcześniej.  W 2009 roku został postawiony pomnik upamiętniający ofiary eksplozji, pamiątkowa płyta została także wybudowana na cmentarzu parafialnym w Bedlnie. To najtragiczniejszy dzień w historii powojennej Przybyszów, a pamięć o nim jest wciąż żywa.