Dzień św. Barbary, czyli zdrobniale Barbórka, najważniejszy jest dla górników, którzy od dawien dawna słynęli z pobożności; „Barbara święta o górnikach pamięta”. Przez lata całe narażani na ciągłe niebezpieczeństwo i pracujący niezwykle ciężko, polscy górnicy przed zjazdem do kopalni modlili się do swej patronki, a po szychcie dziękowali za jej opiekę. O tym między innymi opowiedział nasz Gość Pan Bogusław.
W Barbórkę na całym Śląsku odbywają się liczne festyny, zabawy i koncerty. Starym zwyczajem górnicy, odświętnie ubrani w galowe czarne mundury i paradne czapki z pióropuszami, zaczynają dzień od zebrania w kopalni i przemaszerowania do kościoła na nabożeństwo.
„To było super fajne spotkanie. Mierzyłem prawdziwą czapkę górnika, i zjadłem pyszne cukierki kopalniaki” – powiedział Miłosz, jeden z Podopiecznych Bajki. „Bardzo podobało mi się, że do Bajki przyszedł Górnik, bo takiego widziałam tylko w książce, nigdy na żywo” – dodała Patrycja.
„Myślę, że takie spotkania dają dzieciom przede wszystkim bardzo dużo radości, pozwalają na poznanie obyczajów, ciekawostek – namacalnie, nie suchy tekst z książki. Nasi Podopieczni nic nie wiedzieli o tej niesamowitej niespodziance, a mimo to zadawali mnóstwo naprawdę mądrych i ciekawych pytań” – podsumowała Paulina Zalewska kierownik Bajki.
To zdecydowanie było bardzo wartościowe spotkanie, i mamy nadzieję, że nie ostatnie.
Centrum Nauki i Zabawy Bajka, to jednostka Caritas Diecezji Radomskiej, mieszcząca się przy ul. Rapackiego 7.
Zdjęcia: CNiZ Bajka