„…jesteście solą tej ziemi i światłością świata..”
Wielokrotnie wypowiedział Ks. Proboszcz Stanisław Wlazło podczas Mszy Św. dziękczynnej w niedzielę, w intencji Wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas w Bliżynie, który modlił się wraz z Księdzem wikarym Marcinem Wojciechowskim. To już 10lat. Dokładnie cała dekada minęła od kiedy zorganizowana grupa Parafian pod „dowództwem” ks. Proboszcza zaczęła formalnie pomagać najbardziej potrzebującym. Oczywiście w pierwszej kolejności były dzieci, wyjazdy, mikołajki, paczki żywnościowe dla osób najuboższych. Zakup opału na zimę lub wykup leków dla osób chorych przewlekle. Sytuacja dzieci odrobinę się polepszyła, ale nie znaczy to, że nie mają komu pomagać. Osób starszych, chorych żyjących w niedostatku w ich Parafii nie brakuje.
Żeby pomagać trzeba mieć środki. Zbiórka 1% to spory zastrzyk dla PZC, ale też wysiłek wolontariuszy, bo trzeba uruchomić punkt rozliczania, sporo czasu wymaga. „Na codzienne zakupy”; „Caritas seniorom”, ozdoby świąteczne, „serduszka” to programy Caritas Diecezjalnej, które realizują.
Pomagać jest bardzo trudno, szczególnie w małych społecznościach lokalnych, trzeba umiejętnie, dyskretnie , żeby kogoś nie urazić.
Oni umieją to robić, sekretnie, po cichu.
Muszą też czerpać siły, inspiracje, bardzo dba ks. Proboszcz o zdrowie duchowe swych wolontariuszy. Systematyczne spotkania poprzedzone Mszą Św.; udział w corocznych Dniach Skupienia Caritas Diecezjalnej lub w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Wolontariuszy. Bez formacji duchowej nie da się dobrze wypełniać świadectwa miłosierdzia, Pomaganie to jest bardzo ciężka praca. W Diecezji Radomskiej zarejestrowanych jest 107 PZC, nie wszystkie są aktywne, ale Bliżyn jest wśród liderów.
Za te 10 lat wspaniałej współpracy bardzo dziękujemy wszystkim, którzy systematyczne lub akcyjnie pomagają.
Gratulujemy Ks. Proboszczu z całego serca, ma Ksiądz nie tylko piękny kościół (budynek), ale pięknych ludzi w tym kościele.
Szczęść Boże i do spotkania.
Anna Lis – Sekretarz CDR.