Rozpoczął się czas rocznych rozliczeń podatkowych PIT.

Organizacje pożytku publicznego liczą na nasze wsparcie, w tym także Caritas Diecezji Radomskiej. – Caritas jest bezpośrednim odbiorcą, ale też bezpośrednim przekazicielem środków, które z 1% wspierają osoby chore i potrzebujące – mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Dyrektor podkreśla, że hasło przyświecające tegorocznej akcji „Czasami życie zależy od 1%” oddaje jej wagę. – Wśród nas są osoby chore i potrzebujące, które nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Choroba często sprawia, że potrzebne są stałe, systematyczne środki i mamy wśród naszych podopiecznych takie osoby, które dzięki naszej pomocy mogą żyć i leczyć się – zapewnia.

W ramach akcji 1% za 2016 rok radomska Caritas zebrała 536 005, 41 zł od ponad 7500 podatników. Za 2017 rok na konto Caritas wpłynęło 606 686, 85 zł od ponad 8000 podatników. W 2018 roku dzięki akcji 1% udało się wesprzeć 29 osób – 10 dzieci i 19 osób dorosłych. – To bardzo chore osoby, które również w tym roku będą potrzebowały naszej pomocy – zaznacza dyrektor.

Pozyskane środki przeznaczane zostały również na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W ubiegłym roku zakupiono kolejne 35 łóżek elektrycznych, 4 koncentratory tlenu i 2 ssaki. Ten sprzęt trafił do 4 wypożyczalni w: Radomiu, Drzewicy, Starachowicach i Kozienicach. – Ludzie, którzy wracają ze szpitali do swoich domów, często wymagają dalszej opieki oraz leczenia. Do fachowej opieki potrzebny jest sprzęt, który my, jako Caritas, w naszych wypożyczalniach możemy zaofiarować. W ciągu roku notuje się ponad 1200 wypożyczeń – zaznacza ks. Kowalski.

Caritas pomaga także w leczeniu, dożywianiu i edukacji dzieci. Wspiera rodziny wielodzietne i pomaga rodzinom w trudnych sytuacjach losowych.

– Dziękując za przychylność dla Caritas w ubiegłym roku, wraz z bp. Henrykiem Tomasikiem oraz naszymi podopiecznymi zwracamy się z prośbą o przekazanie 1% na rzecz OPP Caritas Diecezji Radomskiej, KRS 0000222733. Widzimy potrzebę wspierania ludzi chorych w każdym wieku. Pamiętajmy, że bywa tak, iż życie może zależeć od 1% – podkreśla ks. R. Kowalski.

Źródło: Krystyna Piotrowska / Gość Niedzielny