W czasie udzielania pierwszej pomocy pamiętamy, aby ocenić stan zdrowia poszkodowanego (przytomny, oddycha, sprawdzić puls). Zadbajmy o własne bezpieczeństwo zakładając rękawiczki i maseczkę. Przystępując do reanimacji pamiętajmy o udrożnieniu dróg oddechowych przez odgięcie głowy do tyłu. Chwytamy za czoło i brodę, wykonujemy masaż serca uciskając klatkę piersiową (30 razy) i sztuczne oddychanie (2 razy). Należy szybko zawiadomić pogotowie ratunkowe dzwoniąc na numer 112.
Złamanie to przerwanie ciągłości tkanki kostnej, a czasami powłok skórnych. Wyróżniamy złamania zamknięte i otwarte. Ze względu na rodzaj złamania, udzielamy odpowiedniej pomocy. Pamiętajmy o unieruchomieniu uszkodzonej kończyny korzystając z dostępnych środków (karton, deseczka, patyki, itp.) i zabandażowaniu. Następnie poszkodowany powinien zgłosić się do lekarza.
Nasi podopieczni bardzo chętnie brali czynny udział w praktycznej części pogadanki (masaż serca, sztuczne oddychanie, usztywnianie i bandażowanie złamanych kończyn.
Pielęgniarka Ewa Kuźdub