Parafialnemu Zespołowi Caritas przewodzi ks. kan. Grzegorz Wójcik, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku, dziekan dekanatu jedlińskiego, były dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Z zespołem spotkała się Anna Lis, koordynator Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Radomskiej.

– Czułam stres przed tym spotkaniem. No bo jak je poprowadzić, czym zainteresować wolontariuszy, co im nowego zaproponować, jeśli ich opiekunem jest ksiądz, który od lat związany jest z Caritas? – mówi A. Lis.

Obawy okazały się zbyteczne, bo jak zapewnia pani Anna, było to owocne spotkanie. Wolontariusze opowiadali o swoich zadaniach, a każdy z nich jest za coś odpowiedzialny i dobrze wie, co ma robić.

Zespół z zainteresowaniem przyjął propozycję ukierunkowania pomocy na osoby starsze i samotne. Okazało się też, że wolontariusze już wiele robią w tym kierunku.

Pomagają osobom starszym np. przy załatwianiu aparatu słuchowego czy wózka inwalidzkiego. Starają się o zwiększenie ilości łóżek w wypożyczalni, bo jak podkreślają, ciągle ich za mało. Panowie-wolontariusze deklarują zaś włączenie się w akcję „Pan Jan pomoże”.

Wolontariusze prowadzą punkt wydawania odzieży – można tu coś oddać, albo wziąć co potrzebne oraz wypożyczalnię sprzętu medycznego. Przygotowują dla dzieci paczki świąteczne, zabawy mikołajkowe, organizują różne wyjazdy. Prowadzą punkt rozliczania zeznań podatkowych i zbierają plastikowe nakrętki. Organizują Wigilie dla samotnych.

Zespół już myśli o przygotowaniu serduszek na święta. – Serduszka zrobimy na pewno. Poprosimy parafian, aby oprócz produktów żywnościowych przynieśli troszkę środków czystości. Naszych seniorów, którzy najczęściej otrzymują emeryturę rolniczą, po prostu nie stać na ich zakup – uzasadniają członkowie PZC.

– Chciałem im dać troszkę odpocząć, żeby mieli więcej czasu dla siebie, a oni mówią, że trzeba działać. I działają – mówi proboszcz. – Oni robią bardzo dużo, a nasi parafianie są ofiarni – podkreśla.

Proboszcz z wolontariuszami i kobietami z Koła Żywego Różańca chce zorganizować Różaniec dla Seniorów przy kapliczkach.

– Współpraca PZC ze Szkolnym Kołem Caritas jest wzorcowa. To dobrze, że uczniowie mogą uczyć się od najlepszych i brać z nich przykład. To wspólne działanie zaowocowało m.in. dobrze przyjętą akcją „Pola nadziei”, Żonkile, Tornister pełen uśmiechów czy zbiórką przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy – wylicza A. Lis.

Pomysłów na działalność jedlińscy wolontariusze maja bardzo dużo.

– Spotkania z wolontariuszami zawsze wiele mnie też uczą i motywują do pracy – skoro oni chcą to ja też. To są piękni ludzie, świadczący dzieła miłosierdzia. Bardzo dziękuję ks. Grzegorzowi Wójcikowi i wolontariuszom za to spotkanie, i za to, że im się chce. A na ten Różaniec już się wpraszam – podsumowuje A. Lis.

O działach PZC w Jedlińsku można przeczytać w Kronice PZC, która prowadzi pani Bożenka.

Źródło: Gość Niedzielny