Tak podsumowaliśmy spotkanie z Panem dr Konradem Leską – psychiatrą. Wolontariusze i Kapelan oraz Koordynator Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej przy Caritas Diecezji Radomskiej spotkali się na kolejnym szkoleniu wspomagającym działalność opieki nad chorymi terminalnie. Omawiali problemy z jakimi stykają się w domach pacjentów, z jakimi borykają się chorzy i ich rodziny. Są to na ogół przypadki depresji, chociaż jak Pan Konrad powiedział różnej skali. Wachlarz rozpoznań jest ogromny i kwalifikuje różne grupy diagnostyczne. Najczęściej wolontariusze mają do czynienia z zaburzeniami organicznymi – otępienie, utrata pamięci, intelektualnymi, osłabnięcie funkcji . Jednak trzeba mieć na uwadze, iż jest to starzenie indywidualne i w żaden sposób nie należy je ujednolicać i w taki sam sposób kwalifikować. Bardzo ważną rzecz przekazał Wolontariuszom, aby zwrócić uwagę na uzależnienie chorych i ich najbliższych od leków nasennych, które nie rozwiązują problemu, ale mają ogromne skutki uboczne. Należy zadbać o „stabilizator nastroju” , „zachowanie równowagi emocjonalnej”. Jest to bardzo trudne, ale wizyty Wolontariuszy mają wpływ na samopoczucie chorych i są często jedyną terapią na jaką zgadzają się sami chorzy i ich opiekunowie.
Bardzo dziękujemy Panu Dr Lesce i wszystkim Wolontariuszom za udział w tak miłym, ale i pouczającym spotkaniu, za wskazówki udzielone, które wykorzystają Wolontariusze ,aby jeszcze lepiej nieść posługę swym podopiecznym.
Serdecznie pozdrawiamy Pana Doktora i do zobaczenia.

Źródło: Sekretariat CDR