Stypendia Polish Orphans Charity są przyznawane dzieciom uzdolnionym artystycznie, będącym w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku Radom otrzymał od kanadyjskiej fundacji 32 tysiące dolarów kanadyjskich, czyli około 86 tysięcy zł. Dzięki tym pieniądzom wsparcie otrzyma 30 stypendystów. – Nie jest to stypendium konsumpcyjne, czyli może być wydatkowane tylko na rozwój dziecka. To jest ten problem, który występuje w wielu krajach – jeżeli jest kryzys, to oszczędza się najpierw na rozwoju. Dziecko musi jeść, nie musi natomiast brać udziału w zajęciach dodatkowych – wyjaśnia Krzysztof Gajewski.

Jak dodaje Krzysztof Gajewski, nie chodzi o to, aby dziecko było mistrzem w jakiejś dziedzinie. Ważne jest, że ma talent, chce się rozwijać, ale sytuacja materialne lub rodzinna na to nie pozwala.
Wnioski o przyznanie stypendiów można już składać w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Stypendyści będą mogli liczyć na refundację wydatków związanych z własnym rozwojem artystycznym w kwocie tysiąca dolarów kanadyjskich.

– Mam nadzieję, że jak co roku będziemy mogli się wspólnie cieszyć tymi stypendiami wraz z młodymi radomianami, którzy będą mogli rozwijać swoje pasje – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski;

W tym roku Radom otrzymał od kanadyjskiej fundacji 32 tysiące dolarów kanadyjskich. Kwota dwóch tysięcy była przeznaczona na wsparcie świetlicy Caritas, która mogła zakupić sprzęt sportowy i wyposażenie kuchni. Zostały też przyznane dwa stypendia specjalne dla dzieci zmarłego na COVID-19 fizjoterapeuty z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Tekst: Weronika Chochoł / Radio Plus Radom