Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas powiedział, że w czasie trwania obchodów 30-lecia istnienia tej organizacji charytatywnej będą organizowane pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty i wszelkie inne formy aktywności, które sprawią radość zarówno wolontariuszom, jak również i innym uczestnikom wydarzeń.

– W tym roku przeżywamy 30. rocznicę powołania do istnienia Caritas Diecezji Radomskiej. Ten czas to będzie takie żywe świadectwo zrealizowanej miłości przez ręce setek wolontariuszy, pracowników, ofiarodawców i darczyńców – mówi ks. Piłat.

Dodaje, że w tym roku Caritas będzie zbierała środki na działalność i utrzymanie swoich placówek zajmujących się dziećmi i rodzinami. – Zauważamy pilną potrzebę takiego działania. Ponadto realizując ten cel wpisujemy się w rok rodziny, który do czerwca 2022 roku trwa w Kościele – mówi ks. Piłat. Środki zbierane w trakcie zbiórek zostaną przekazane na Domy dla Dzieci, które działają w strukturach diecezjalnej Caritas.

Dzień Dobra Caritas organizuje by wzmacniać wolontariat osłabiony z powodu pandemii koronawirusa, oraz, by szerzyć kult Miłosierdzia Bożego, integrować lokalną społeczność, promować dobre postawy w polskim społeczeństwie oraz zbierać środki na pomoc dla najbardziej potrzebującym.

Dzień Dobra będzie wydarzeniem cyklicznym. – Co roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego pragniemy celebrować ten dzień, aby dzielić się miłością i dobrem, które jest w nas – powiedział ks. Karol Piłat.

Historia radomskiej Caritas wiąże się z powołaniem Diecezji Radomskiej bullą św. Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 roku. Tego samego dnia pierwszy biskup radomski Edward Materski wydał dekret powołujący do istnienia Caritas Diecezji Radomskiej.

Pierwszym dyrektorem diecezjalnej Caritas został ks. dr Stanisław Makarewicz. Ks. Adam Płuciennik jako wicedyrektor organizował wówczas pierwsze zespoły charytatywne przy parafiach. W 1998 r. dyrektorem diecezjalnej Caritas został ks. Sławomir Gregorczyk. 12 października 1998 r. bp Materski zatwierdził nowy Statut Caritas Diecezji Radomskiej. 4 września 1999 r. z rąk bpa Jana Chrapka nominację na dyrektora Caritas odebrał ks. Piotr Jaśkiewicz i pełnił tę funkcję do lipca 2004 r.

Bp Jan Chrapek dekretem z dnia 28 lutego 2001 r. zatwierdził Statut “Caritas Parafialnych”. Natomiast ciągle powstające i rozwijające się w diecezji dzieła charytatywne skłoniły bpa Zygmunta Zimowskiego do powołania wicedyrektora Caritas, którym we wrześniu 2002 r. został ks. Radosław Walerowicz. Po niespełna dwóch latach został mianowany dyrektorem a od września tego samego roku z misją charytatywną do Caritas diecezjalnej bp Zygmunt posłał ks. Grzegorza Wójcika jako wicedyrektora. Ks. Radosław Walerowicz pełnił funkcję dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej do grudnia 2009 r. W 2010 r. otrzymał nominację na stanowisko dyrektora ekonomicznego Caritas Polska. W ostatnim czasie dyrektorami caritas byli ks. Grzegorz Wójcik, ks. Robert Kowalski, a obecnie ks. Damian Drabikowski.

Wśród najważniejszych dziedzin aktywności Caritas wymienia się działania działania na rzecz dzieci, młodzieży, rodziny, osób niepełnosprawnych, chorych, starszych. Nie pozostają bez wsparcia również ludzie dotknięci klęskami żywiołowymi oraz wypadkami losowymi. W diecezji radomskiej szczególną troską otoczone są sprawy bezrobocia i uzależnień.

Działalność Caritas nie ogranicza się do zabezpieczenia pomocy materialnej dla osób potrzebujących. Caritas zawsze czynnie włącza się w organizację: Dnia Chorych, Dnia Dziecka, Tygodnia Miłosierdzia. Ponadto dzieci, osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, chore są zapraszane na koncerty, wycieczki, prelekcje, rekolekcje, obdarowywane są nie tylko upominkami, paczkami żywnościowymi ale również wsparciem duchowym.

Każdego roku Caritas wydaje kilka tysięcy paczek żywnościowych, w skrajnych sytuacjach wspiera także materialnie ubogich i chorych poprzez pokrywanie kosztów leczenia czy rehabilitacji, organizowanie wyprawek szkolnych, dofinansowanie dożywiania w szkole oraz organizowanie koloni letnich i zimowych dla dzieci z ubogich rodzin.

Caritas w Radomiu prowadzi wiele placówek takich jak: Dzieło im. bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Hospicjum św. Józefa, Telefon Zaufania “Linia Braterskich Serc”, NZOZ Stacja Opieki Caritas, Domy Matki i Dziecka, Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Stołówki i Jadłodajnie, Fundusz im. Bp. Jana Chrapka, Fundację Caritas na rzecz ofiar przemocy w rodzinie oraz wypożyczalnię sprzętu medycznego.

Tekst: Radosław Mizera / Radio Plus Radom