Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej Emaus to miejsce corocznego Dnia Skupienia dla wolontariuszy Caritas. W atmosferze modlitwy i pięknych okolicznościach przyrody rozmawiają o tym, co za nimi, także o planach, wymieniają doświadczenia.

Dziś spotkało się ponad 100 wolontariuszy z 30 zespołów wraz z duszpasterzami. Działania poszczególnych zespołów są podobne, choć mają też swoją lokalną specyfikę. Wolontariusze pomagają dzieciom, ale również osobom starszym, organizują paczki na święta, można zwrócić się do nich w celu rozliczenia podatku.

Monika Cender z Orońska dumna jest z corocznej wizyty św. Mikołaja. Do kościoła przybywają bardzo licznie dzieci z rodzicami i są oczywiście hojnie obdarowywane.

Bogdan Jadwidzic z par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach mówił nam o początkach działalności. – Jak zaczynałem, to była ogromna bieda. Zbieraliśmy ubrania, buty. Raz z zimę przyszedł facet w tenisówkach, daliśmy mu buty, a on się uśmiechnął – opowiada pan Bogdan.

– Zaczęło się od rozdawania paczek bożonarodzeniowych dla dzieci – to znów o rodzeniu się Caritas na Idalinie Dorota Jeż. Wolontariusze oddają swój czas, energię, ale też czerpią z tej aktywności. Władysław Marczykowski z parafii św. Stefana w Radomiu ceni sobie kontakt z ludźmi i ich życzliwość.

Anna Gibała opowiedziała nam z kolei o świetlicy dla dzieci z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na radomskim Kapturze.

– Mamy ponad 100 PZC, czyli mniej więcej w 1/3 parafii w diecezji radomskiej. Dziś chcemy być razem, pokazać naszą jedność, dziękować tym osobom i Panu Bogu za takich codziennych, namacalnych apostołów miłosierdzia. Cieszymy się ich obecnością, cieszymy się ich działaniami – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Robert Kowalski. Zwrócił też uwagę na inicjującą rolę zespołów w parafiach. – To czasem pomysłodawcy lub koordynatorzy. Nie muszą być duże, one mają być prężnie działające – stwierdził ks. Kowalski.

Jak zauważył dyrektor diecezjalnej Caritas zmieniają się adresaci pomocy, rodzaj pomocy. Dziś to częściej osoby chore i samotne. – Myślę, że dziś samotność jest ogromną pułapką społeczną. Osoby starsze mówią o tym, że czują się samotne, więc chyba trzeba pójść w tę stronę. Oczywiście, Caritas dalej opiekuje się wielopokoleniowo od najmłodszych do najstarszych. Musimy też myśleć o dbaniu o swoje zdrowie przez ekologię. To też jest ważne – powiedział ks. Robert Kowalski.

Centralnym punktem Dnia Skupienia była Msza Św., poprzedzona adoracją Najśw. Sakramentu. Homilię wygłosił ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. – Nie ma Eucharystii bez miłości, ale też nie ma miłości bez Eucharystii. W tym roku przeżywamy w naszej diecezji Rok Rodziny. Nie ma Eucharystii bez miłości, ale też nie ma małżeństwa, nie ma rodziny bez miłości. Istotą małżeństwa jest miłość. Ona zespala małżonków i całą rodzinę. Ale nie ma też miłości rodzinnej bez Eucharystii – podkreślał ks. Wójcik.

Ks. Konrad Wójcik zwrócił się do wolontariuszy także podczas konferencji. Mówił o Eucharystii jako źródle miłości. – Żródłem miłości jest zawsze Pan Bóg, który jest Miłością. On daje nam siebie w Eucharystii, stąd sama Eucharystia jest już spotkaniem z Miłością. Uczestnicząc w Eucharystii w sposób otwarty na działanie Boga napełniamy się Bożą miłością i dopiero wtedy mamy szansę, by tą miłością obdarzać innych.

Dzień Skupienia zakończył się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Dodajmy, że specjalnie na to spotkanie do kaplicy przywiezione zostały relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty.

Tekst: Jakub Szczechowski / Radio Plus Radom