Praca metodą streetworkingu w Radomiu rozpoczęła się od 2014 roku i trwa nadal.
Streetworking jest formą pracy socjalnej prowadzonej przez odpowiednio przygotowanych i przeszkolonych pracowników z osobami w kryzysie bezdomności pozostającymi poza systemem pomocy instytucjonalnej.
Podstawą działań streetworkerów jest praca w przestrzeni publicznej w miejscach gdzie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Celem jest dotarcie z informacją oraz wsparciem w miejsca poza zasięgiem instytucji. Bardzo ważnym jest także aspekt wsparcia i rozbudzenia motywacji do zmiany stylu życia, a co za tym idzie nakłonienie do skorzystania z usług pomocowych.

Praca streetworkerów z osobami potrzebującymi ma miejsce w ich środowisku, na ich zasadach oraz w oparciu o plan, który został zaakceptowany przez obydwie strony.
Od poniedziałku do piątku w godzinach porannych Streetworkerzy prowadzą patrole na terenie miasta odwiedzając regularnie miejsca przebywania osób bez dachu nad głową. Podejmują działania w zakresie redukcji szkód (minimalizacja ryzyka i strat wynikających z życia na ulicy) oraz prowadzą doradztwo w sprawach socjalno-bytowych. Dodatkowo zbierają bieżące informację o stanie podopiecznych reagując na zgłaszane potrzeby w trakcie dyżurów – przekazując artykuły pierwszej potrzeby oraz dary od mieszkańców.
Dział streetworkingu nie działa samodzielnie. Współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – dział ds. bezdomności; ze Strażą Miejską, z Policją; ze Służbami Ochrony Kolei; ze szpitalami oraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami dobroczynnymi. Jako specjaliści od bezdomności ulicznej przyjmujemy zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych od mieszkańców. Udzielamy również informacji lokalnym mediom (Radio, telewizja, internet) na temat dostępnych form pomocy.
Jesteśmy zaangażowani także w działania profilaktyczne w trakcie których udzielamy porad osobom zagrożonym bezdomnością oraz prowadzimy prelekcje dla szkół podstawowych, szkół średnich oraz uczelni wyższych.


Szczególnym okresem działania jest okres zimowy oraz letni, kiedy warunki pogodowe stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. W okresie zimowym rozwozimy ze Strażą Miejską gorący posiłek w okresie letnim pitną wodę. Przez cały rok realizacji zadań raz w tygodniu z funkcjonariuszami z wyszkoleniem ratowniczym odwiedzamy miejsca niemieszkalne, aby dotrzeć z pomocą.
Caritas Diecezji Radomskiej z siedzibą w Radomiu informuje, że w okresie od 01.01.2025 roku realizuje zadanie publiczne pod nazwą: “ Zapewnienie osobom zagrożonym bezdomnością i bezdomnym pomocy w formie streetworkingu”
Niniejsze zadanie publiczne powierzone w formie wsparcia Caritas Diecezji Radomskiej przez Gminę Miasta Radomia na podstawie Umowy nr
ZS.III.8124.9.2.2025 z dnia 10.01.2025
Zadanie jest w 90% finansowane z budżetu Gminy Miasta Radomia, 10% środków własnych.
Jeśli chcielibyście wesprzeć nasze dzieło zapraszamy do kontaktu pod numerem: 532 316 029, lub mailowo streetworkerzy@caritasradom.pl
lub przez naszą stronę fb: https://www.facebook.com/Streetworkerzy.Radom.