Za nami niezwykle bogaty w wydarzenia miesiąc. Każdego dnia podejmowaliśmy wyzwania, aby miłość procentowała wśród podopiecznych, współpracowników i pracowników oraz ludzi dobrej woli wspierających Caritas Diecezji Radomskiej.
Czy słyszeliście kiedyś, że kwiecień może zaczynać się w marcu? Takie rzeczy tylko u nas. Tak. Pomagam! Akcja przeprowadzona przed świętami Wielkanocnymi stała się okazją do pomnażania dobra. Pozwoliła na przygotowanie świątecznych paczek dla najbardziej potrzebujących.
Zbiórka żywności
Dziękujemy za wsparcie i prosimy, jeśli widzicie wolontariuszy Caritas, pamiętajcie, że radość dzielona, jest podwójną radością. Wzorem poprzednich lat wsparcie skierowane zostało w pierwszej kolejności do osób samotnych, seniorów oraz rodzin o najniższym dochodzie. W paczkach znalazły się m.in. wędliny, jajka i zakwas, na którym osoby obdarowane mogły przygotować tradycyjny żurek. W wiosennej edycji zostało zebranych ponad 4 tony żywności. Pomagało w przeprowadzeniu zbiórki ponad 300 wolontariuszy, między innymi z 40 Szkolnych Kół Caritas i 10 Parafialnych Zespołów Caritas. Wszystko to miało swój początek 28 i 29 marca, tak aby pomoc była gotowa na czas świąteczny. Wolontariuszy Caritas można było spotkać m.in. w sklepach w Radomiu, Starachowicach, Końskich, Białobrzegach, Szydłowcu, Skarżysku-Kamiennej i Pionkach. I tak właśnie kwiecień rozpoczynał się w marcu.

ŻYWNOŚCI
KÓŁ CARITAS
DZIĘKUJEMY
Akademia Młodych Caritas Diecezji Radomskiej
Wielki Post każdego roku przynosi nie tylko owoce duchowe, ale i… Zaproszenie do Akademii Młodych Caritas Diecezji Radomskiej. Młodzi podopieczni, pod okiem opiekunów, wykonują oryginalne ozdoby świąteczne, które dzięki kiermaszom i indywidualnym dobroczyńcom, pozwalają zebrać fundusze na czas wypoczynku wakacyjnego.


Do wielu domów trafiają tradycyjne palmy wielkanocne, baranki z masy solnej, stroiki, wydmuszki i jajeczka. Dużym powodzeniem cieszą się palemki z krepiny. Dla młodych ważny jest również czas, kiedy wspólnie wykonują ozdoby. Zdobywają umiejętności manualne, tworzą piękne przedmioty i uczą się cierpliwości oraz wytrwałości. W dzisiejszych czasach przesiąkniętych elektroniką to ważne doświadczenie. Świetlica Akademia Młodych Caritas Diecezji Radomskiej jest placówką wsparcia dziennego. Dzieci korzystają z niej od 1990 roku. Codziennie 30 podopiecznych dostaje ciepły posiłek i wsparcie w nauce. Nie brakuje rozrywki na świeżym powietrzu, zabawy przy grach planszowych, a także rozwijającej gry w szachy.

„Miłość, która procentuje”
Te słowa są hasłem kampanii Caritas Diecezji Radomskiej dotyczącej przekazania 1,5 proc. podatku dochodowego. Może to uczynić każdy z nas, rozliczając się z fiskusem. Warto przypominać o działaniu, które corocznie pozwala nam brać sprawy we własne ręce i nasze pieniądze przeznaczyć na działalność dobroczynną. W Radomiu CDR uruchamia dwa punkty, w których można uzyskać pomoc w rozliczeniu podatku – w Kurii Diecezji Radomskiej przy ul. Malczewskiego 1, obok księgarni św. Kazimierza, który czynny jest od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 13.00, a w siedzibie Caritas przy ul. Kościelnej 5 – od 13.00 do 15.30. Dzięki tej akcji dzieła prowadzone przez CDR otrzymują ważne wsparcie finansowe. Pamiętajmy, że kwiecień to ostatni miesiąc na terminowe rozliczenie naszych podatków.

Pola nadziei
Projekt „Pola nadziei”, wspieramy chorych – budujemy wrażliwość społeczną. 13 kwietnia w Niedzielę Palmową zorganizowaliśmy finał akcji, a w ręce ludzi dobrej woli trafiło 7 tysięcy kwiatów oraz 2,5 tysiąca żółtych balonów. Międzynarodowa idea cieszy się dużym uznaniem wśród Polaków. Osoby terminalnie chore, których dotyczy, potrzebują szczególnej troski i wsparcia. Symbolem akcji są żonkile. Caritas od wielu lat promuje i skutecznie prowadzi kampanię „Pola nadziei”. Jej niezwykle ważnym przekazem jest uwrażliwianie, szczególnie młodych ludzi, na istnienie cierpienia odrzucanego w świecie stawiającym na pierwszym miejscu samowystarczalność, piękno i osobisty sukces. Caritas Diecezji Radomskiej prowadzi hospicjum domowe św. Józefa.
Środki z tegorocznej zbiórki trafią do jego podopiecznych, wspierając ich leczenie. Dary zebrane na „Polach nadziei” pozwalają również rozszerzać ofertę wypożyczalni sprzętu medycznego prowadzonej w ramach naszej działalności. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w przyszłości zorganizować akcję w ramach projektu w swojej miejscowości, parafii lub szkole, aby zgłosili się do nas. Udzielimy wsparcia, przekażemy z radością naszą wiedzę i miłość, która procentuje. Zachęcamy także wolontariuszy do włączenia się w prace zespołu hospicyjnego.

Telefon dzwoni nieprzerwanie od 25 lat!
Caritas Diecezji Radomskiej, działanie telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc” rozpoczęła 25 kwietnia 2000 roku. Dzieło powstało z inicjatywy bp. Jana Chrapka, który jest także autorem logo telefonu zaufania. Rocznie odbieranych jest około 2 tys. rozmów w różnych sprawach: duchowych, materialnych, prawnych, związanych z problematyką uzależnień. Jest blisko 100 wolontariuszy obsługujących linię. Wiele z tych osób przychodzi na dyżury od początku istnienia dzieła.

Są to profesjonaliści, którzy swoim doświadczeniem i troską wielokrotnie udowadniali potrzebę istnienia tego rodzaju telefonu. Wciąż zapraszamy do współpracy kolejne osoby. Linia działa pod bezpłatnym numerem telefonu: 0 800 311 800. Telefon jest czynny od 18.00 do 22.00. Poniżej układ dyżurów: poniedziałek – księża, wtorek – policjanci i prawnicy, środa – poradnictwo rodzinne, czwartek – psycholodzy i terapeuci, piątek – pedagodzy i katecheci, codziennie na dyżur przychodzą specjaliści od uzależnień. Pamiętacie logo Linii Braterskich Serc? W czerwonym okrągłym polu znajduje się rysunek przedstawiający trzy połączone serca, to wyjątkowa symbolika. Pierwsze serce symbolizuje tych ludzi, którzy podejmą dyżury „z sercem i chcą z sercem odpowiadać”, drugie symbolizuje tych, którzy będą dzwonić „z sercem, które potrzebuje pomocy i wsparcia”, trzecie symbolizuje osoby, które wspierają dzieło modlitwą i uczynkami miłosierdzia. W dzisiejszym społeczeństwie coraz łatwiej o zagubienie, lęk lub bezradność w chorobie. Ludzie z sercem, którzy trwają od 25 lat przy słuchawce telefonu, dają nadzieję i pomagają stawiać pierwszy krok na nowej drodze potrzebującego człowieka. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w prace Telefonu Zaufania przez ostatnie ćwierćwiecze. Zachęcamy do przełamania swoich lęków i zadzwonienia do specjalistów. Wielu kolejnych pięknych jubileuszy życzymy wszystkim, którzy angażują się w to dzieło. Nasze podziękowania kierujemy na ręce ks. Marka Dziewieckiego, który kieruje pracami i sam służy potrzebującym.
Dzień dobra
Piękną klamrą spina nasze kwietniowe działania, Święto Patronalne Caritas, Niedziela Miłosierdzia Bożego, ustanowiona przez świętego Jana Pawła II. 27 kwietnia, odbył się organizowany po raz czwarty przez Caritas Diecezji Radomskiej „Dzień Dobra”. Tym razem gościnnie przyjmował nas Szydłowiec. Pan Jezus, zwracając się do siostry Faustyny, tak mówił: „…żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu.” (Dz. 742). Dziękujemy, za przyjęcie naszego zaproszenia na Szydłowiecki Rynek. Rozpoczęliśmy w kościele św. Zygmunta, gdzie bp Marek Solarczyk przewodniczył wspólnej modlitwie koronką do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00. Na „Dniu Dobra” zgromadzili się przedstawiciele wielu instytucji, fundatorzy, sponsorzy, darczyńcy, wspólnoty, które z nami współpracują, rodziny naszej diecezji, osoby niepełnosprawne i oczywiście nasi wspaniali wolontariusze. Dziękujemy za życzliwość i liczną obecność mieszkańcom ziemi szydłowieckiej. Pierwsza niedziela po Wielkanocy gromadzi ludzi zaangażowanych w rozliczne dzieła Caritas, którzy przez cały rok z otwartym sercem przyjmują potrzebujących, ale otwiera także nasze dzieła na tych, którzy mogą się zaangażować w pomoc drugiemu człowiekowi. Na scenie obok ratusza wystąpili podopieczni Caritas Diecezji Radomskiej, a także nasze tegoroczne gwiazdy: Guzowianki, Radosne Nutki z Mirowa oraz zespół Payboys. Były życzenia, podziękowania, słowa wsparcia i wspólne świętowanie, bo jak zawsze najważniejsza jest miłość, która procentuje.